Yağmurlu Zeminde Araç Kullanımı

Yağmurlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber yağmur yağışlarında da artışlar görülüyor ve yağmurlu havalarda araç kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar öne çıkıyor.

Yağmurun ilk başladığı zamanlar yolların genellikle en tehlikeli olduğu anlar olduğu için, sürücülerin yağmur yağmaya başladığında dikkatlerini daha da artırmaları gerekiyor. Yol üzerindeki toz ve yağ gibi kalıntılar yolun kayganlaşmasına neden olacağı için yağmurun başladığı anlarda araçların yol tutuşları azalır. Bu nedenle bu süreç içerisinde araç sürücülerinin yavaş gitmeleri oldukça önemlidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ıslak zemin nedeniyle yol tutuşu azalacağı için sürücüler ani frenlerden kaçınmalıdırlar. Ani frenler aracın yoldan çıkmasına neden olabilir. Fren mesafesinin de ıslak zeminlerde daha uzun olduğunu göz önünde bulundurursak, araç takip mesafenize de 2 saniye ve üzerinde tutmanız trafik güvenliğini artıracaktır.

Yol üzerinde bulunan su birikintiler de sürücüler için tehlikelidir. Yoldaki çukur ve benzeri hasarlar su birikintisi nedeniyle kapanacağı için su birikintilerindeki çukurlara girdiğinizde aracın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca su birikintilerinden kaçmaya dikkat edin.

Aracınıza bindiğinizde yağmur yağıyor olması durumunda araç sileceklerinizin düzgün bir şekilde çalışıyor olduğuna emin olun. Silecek suyunu kontrol edin ve bu şekilde yola çıkmaya dikkat edin. Yağmurlu havalarda aracın ön camının buğulanması nedeniyle görüş mesafesi kısıtlanır. Bu sorunu gidermek için aracın klima ve havalandırmasını ön cama vererek bu buğulaşmanın önüne geçebilirsiniz.

Arka cam görüşünün sağlanması isin için rezistansınızı da ara ara kullanmaya özen gösterin. Böylelikle aynalar aracılığıyla arka camınızdan trafiği takip edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunların başka sürücülerde de meydana geleceğini unutmayın ve karşı taraftaki sürücülerin sizleri daha rahat görebilmeleri için kısa huzmeli farlarınızı açık tutarak sürüş yapın. Böylelikle karşı taraftaki sürücüler farlarınızın ışıklarını görerek, sizi fark edebilirler.

Yağışlı havalarda lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeyi unutmayın. Aşınan ve ömrünü tamamlayan lastikler yağışlı havalarda yol tutuşu sağlayamadığı için kazalara sebep olurlar.

Önünüzdeki araçları sollarken ya da şerit değiştirirken mutlaka sinyallerinizi kullanın. Görüş mesafesinin düşmesinden dolayı, arkanızdaki ve önünüzdeki araçlar ne yapacağınızı kestiremeyebilir ve bu da kazalara neden olabilir.

Her türlü hava ve yol koşulunda emniyetli bir şekilde otomobil kullanmak için özel direksiyon eğitimi almak faydalı olur. Ayrıca daha usta bir sürücü olmak isteyenlerin ileri sürüş eğitimi almaları da faydalı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments