Yoğun trafikte araba nasıl kullanılır?

Hemen hemen herkes, araba kullanmayı trafiğin boş olduğu geniş caddeler ya da trafiğe kapalı alanlarda öğrenir. Buralarda yapılan alıştırmalarda, araç sürmede herhangi bir sıkıntı olmayabilir. Ancak trafiğe çıkıldığında iş değişir. Araç kullanmayı bilmek yoğun trafikte araç kullanmaya yetmiyor. Bunun için yoğun trafikte direksiyon dersi almak çok faydalı olabilir.

yogun-trafik

Şehir içi yoğun trafikte araç kullanma teknikleri;

  1. Öz Güven ve cesaret: Yoğun trafikte araç kullanabilmek için yapılması gereken davranışlara geçmeden önce sizde bulunması gereken en temel özellik öz güven ve cesaret olmalıdır. Eğer korkar ver stres yaparsanız, ne yaparsanız yapın araç kullanamazsınız. Bu yüzden kendimize güven çok önemli.
  2. Dikiz ve yan aynaları iyi derecede kullanma: Trafikte araç kullanırken her daim sağınız, solunuz ve arkanızda ki araçları izlemeli ona göre davranmalısınız. Mümkün oldukça aynaları daha aktif kullanmaya çalışın. İlk etapta şerit değişimleri ya da sağa, sola dönüşlerde aynaları ikişer kez kontrol edin. Arkadanızda araç olmadığından veya güvenli uzaklıkta olduğundan emin olun. Kesinlikle ani şerit değişimi, aynalardan gerekli kontrolleri yapmadan dönüş, ya da ani duruş gibi çevrenizdeki araçları zorlayacak hareketlerden kaçının.
  3. Dur kalk yaparken mesafe bırakın: Şehir için yoğun trafikte dur kalk yaparken önünüzdeki araçlara yarım otomobil boyu mesafe bırakarak arkasında durun. Bu sayede etrafınızda olan biteni daha net görürsünüz. Aksi halde önünüzdeki araç görüş mesafenizi kapatacaktır.
  4. Korna ve sesli ikazlarda panik yapmayın: Trafiğe yeni yeni çıkan sürücülerde en çok rastlanan durum, korna gibi sesli ikazlarda panik yapmaları ve araç kullanmayı tehlikeye sokmalarıdır. Diyelim ki aracı trafikte stop ettirdiniz, arkadaki araçlar trafik ilerlemesine rağmen gidemedikleri için size korna çalabilirler. Paniğe kapılmayın, gerekirse duymazdan gelin, sadece aracınıza ve onu sürmeye odaklanın, en azından o an için duymayın. Stres en büyük düşmanınızdır.
  5. Dinlenin: Eğer çok yoğun bir trafikte iseniz ve stres baş göstermeye başlar ise bir kenara aracınızı çekip 2-3 dakika dinlenin ve sakinleşin. Araçta su her zaman bulundurun.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments